Eko

CHRÁNÍME PŘÍRODU – KRŮČEK PO KRŮČKU

Každý z nás v Didriksons1913 se rád pohybuje v přírodě, rád ji sleduje a má radost, když v ní vše funguje tak, jak má, když ten zázračný koloběh není narušen. Bohužel se stále častěji setkáváme s trhlinami v tomto koloběhu a vidíme, jak se příroda sama trpělivě snaží toto narušení napravit, a to i přes to, že my, lidé, příčina všech problémů, stále bezhlavě pokračujeme v naší zaslepené činnosti. Ale jak dlouho? Naštěstí jsou mezi námi i tací, a my se mezi ně rozhodně počítáme, kteří si plně uvědomují, jak přírodu kousek po kousku devastujeme, a že je nutné začít s tím něco dělat. Ale co? Třeba začít přímo u sebe. A to je i náš případ. Snažíme se vyrábět naše oblečení tak, abychom co nejméně zatěžovali životní prostředí. Nejde ovšem ze dne na den uskutečnit všechny změnit najednou, ale musí se postupně a pořádně. Již jsme členy skupiny STWI, nahrazujeme klasický polyester recyklovaným, běžnou bavlnu za organickou či za TENCEL, nepoužíváme pravou kůži a peří, dětské svrchní oblečení vybavujeme systémem „Extended size“ tedy déle dítěti vydrží a od roku 2015 naše impregnace svrchního materiálu neobsahuje PFC (zcela fluorované uhlovodíky). Dalším krůčkem je postupné zavádění nového způsobu barvení látky – spíše samotného vlákna, který snižuje spotřebu vody až o 80%, spotřebu chemikálií o 60%, produkci CO2 o 50% a ušetří 60% energie oproti běžnému barvení.

NEVÁHEJTE A PŘIDEJTE SE K NÁM, AŤ NAŠE DĚTI MAJÍ TAKÉ CO SLEDOVAT. . .

Že jste některým zkratkám a názvům nerozumněli? Nevadí, vysvětlíme si je:

TOPGREEN

Toto označení používáme pro recyklované polyesterové vlákno vyrobené z nepotřebných plastových lahví. Díky tomuto využití nepotřebného plastu se snažíme o snižování narůstajícího množství odpadu na Zemi a zároveň o snižování spotřeby energie a ropy.

100% PFC - free

Didriksons impregnace povrchového materiálu neobsahuje od jara 2015 žádné perfluorované uhlovodíky, které jsou v přírodě velmi těžko rozložitelné a mají nežádoucí vliv na zdraví všech živočichů včetně nás, lidí. A proto je PFC-free impregnace pro nás jasnou volbou.

Swedish Textile Water Initiative (STWI)

Společný projekt 32 švédských kožařských, textilních společností včetně Didriksons a Mezinárodního institutu vody ve Stockholmu, jehož cílem je redukovat negativní dopady výroby materiálů potřebných pro šití oděvů na životní prostředí, obzvláště na kvalitu vody a také zlepšení životních a pracovních podmínek lidí. Více na www.stwi.se

Organická bavlna

Organická bavlna je pěstována bez použití syntetických pesticidů a herbicidů. Při jejím zpracování a výrobě výrobků z ní nejsou používány žádné toxické chemikálie. Nošením oblečení z organické bavlny nejsme vystaveni možnému působení chemických residuí a zároveň přispíváme k ochraně životního prostředí. Tato bavlna splňuje Global Organic Textile Standards (GOTS) – světově známé směrnice pro výrobu organických vláken beroucí ohled nejen na ekologické, ale také sociální kritéria (pracovní podmínky zaměstnanců apod.).

TENCEL

Nazýván vláknem budoucnosti. Je vyrobeno z celulózy – dřevěných vláken eukalyptu. Má vysoce hydrofilní vlastnosti díky své jedinečné struktuře. Výborně transportuje vlhkost a současně má jedinečné chladící schopnosti. Na rozdíl od syntetických vláken a bavlny výrazně potlačuje růst bakterií. Jeho výrobní proces je velmi ohleduplný k životnímu prostředí (ocenění EU). Je 100 % biologicky rozložitelný.

EXTEND SIZE

Rostoucí oblečení je náš systém používaný u vybraných dětských modelů. Tato geniální konstrukce umožňuje vypáráním jediného švu prodloužit velikost rukávů nebo nohavic (cca o 3cm). Tímto způsobem může oblečení růst společně s dítětem a vydrží mu tak na delší dobu. Tuto vychytávku naleznete u většiny z našich kombinéz, bund a kalhot!