Materiály

 

Abyste se v kolekci správně a rychle orientovali, je každý model v kolekci jednoznačně specifikován. Nejdříve u modelu naleznete název systému, který je v něm využit.

Typy systémů:

Storm systém

  • určen do špatného a velmi špatného počasí
  • 100% nepromokavý a větru odolný, všechny švy jsou lepené nebo svařené
  • zajišťuje ochranu proti větru i dešti a díky dostatečné prodyšnosti i teplotní regulaci těla
 

Breeze systém

  • určen téměř do všech druhů počasí
  • 100% nepromokavý a větru odolný nebo pouze 100% větru odolný
  • švy nejsou lepené ani svařené
  • velmi prodyšný a pohodlný
 

Thermal systém

  • určen do chladného a velmi chladného počasí
  • zajišťuje tepelnou izolaci
  • měkký, pohodlný a velmi prodyšný
 

Poté se zaměříte na hodnoty uvedené vedle následujících ikon. Ty Vám přesně charakterizují jednotlivé vlastnosti vybraného modelu.
Nebo se podíváte na slovní vyjádření vlastností v detailním popisu modelu.
Typy ikon:

Dry Level - voděodolnost (Dr)

Hodnota určuje voděodolnost daného oděvu. Platí čím vyšší hodnota, tím vyšší odolnost vůči vodě. Udáváno v mm/m2

 

Breathable Level – prodyšnost (Br)

Hodnota Breathalbe Level určuje jak prodyšný daný oděv je. Platí čím vyšší hodnota, tím vyšší prodyšnost. Udáváno v g/m2/24hod.

 

Vysvětlivky symbolů

symbolMachinewash40 Praní v pračce normální.
symbolMachinewash40half Šetrné praní v pračce, mírné mechanické působení, mírné odstřeďování.
symbolHandwash Pouze ruční praní, velmi opatrné zacházení.
symbolTumbledry Možno sušit v sušičce. 
symbolTumbledrylowheat Možno sušit v sušičce při nízké teplotě.
symbolNottumbledry Nesušit v sušičce. 
symbolNotbleach Nepoužívat bělidla.
symbolIronlowheat Žehlit na nízkou teplotu, max. 110°C.
symbolNotiron Nežehlit. 
symbolNotdryclean Nečistit chemicky.

Jak prát nepromokavé či voděodolné oděvy

A PU-garment can often be saved from washing by wiping the garment with a damp cloth. But when laundry is necessary, we give following washing instruction.

Před praním

Uzavřete všechny druky, zipy, přezky a suché zipy. Předejdete tak případnému poškození oděvu. Perte oděv naruby, zamezíte tak rychlejšímu opotřebení svrchního materiálu. Pozorně si prostudujte prací symboly udávané výrobcem na visačce oděvu.

V průběhu praní

Použijte neagresivní prací prostředek, předejdete tím narušení impregnace svrchní látky. Na trhu běžně existují speciální prací prostředky přímo určené na voděodolné oděvy. Vyvarujte se použití změkčovadel, které také působí negativně na impregnaci svrchní látky a navíc mají negativní dopad na životní prostředí. Zvolte prací program a teplotu vody dle instrukcí výrobce oděvu. Pokud perete oděv v ruce, perte jej šetrně.

Po praní

Vyndejte oděv z pračky okamžitě po skončení pracího programu. Předejdete tak možnému zapuštění barvy oděvu. Aby jste znovu obnovili impregnaci ve svrchní látce, je lepší vystavit oděv teplu např. za pomocí žehličky či fénu. Nevystavujte však oděv příliš vysoké teplotě. Prostudujte si pečlivě ošetřovací symboly udávané výrobcem oděvu. Pokud možno nepoužívejte sušičku. Jestli je to nevyhnutelné, striktně dodržujte teplotu povolenou výrobcem. Tzn. 40°C prací teploty se rovná 40°C sušící teploty.

Re-impregnace

Protože naše výrobky jsou impregnovány již z výroby, stačí ve většině případů pouze vystavit oděv po praní teplu. Viz výše. Tím se znovuobnoví zmíněná impregnace. Záleží ovšem na intenzitě nošení – mechanickému opotřebení oděvu. Čím častěji oděv nosíte, tím rychleji se impregnace ve svrchní látce vytratí. Pokud kapky deště nezůstávají na svrchní látce, ale vsakují se dovnitř, je nutné impregnaci aktivovat – žehlička, fén na nízkou teplotu a nebo re-impregnovat speciálním přípravkem k tomu určeným, který je běžně na trhu k dostání stejně jako již zmíněné prací prostředky.

Než se rozhodnete oděv prát, berte ohled na životní prostředí i oděv samotný a zvažte, zda je to opravdu nutné. Neperte zbytečně!